sobota, 28 sierpnia 2010

20 sposobów na poprawienie swojej kreatywności

Często przychodzi taki czas, że do nowego projektu przystępujemy z pustą głową, co zrobić by ożywić swoje zmysły i pobudzić je do kreatywnej pracy? Poniżej prezentuję listę 20 sposobów na lepszą kreatywność.

 1. Przeglądaj internetowe galerie. Dla designera to rzecz podstawowa, ile razy zainspirowała cię choćby najzwyklejsza rzecz codziennego użytku? A w internecie artystów jest mnóstwo, znajdziesz ich m.in. na behance.net czy flickr.com.

 2. Myśl, zastanawiaj się. Im dłużej się zastanawiasz, tym lepiej dla twojego mózgu, a takiego treningu nigdy za wiele dla kreatywnej głowy.

 3. Bazgrol, rysuj, projektuj. Nie ma to jak praktyka, ćwiczysz nie tylko rękę ale także mózg.

 4. Kopiuj. Próby stworzenia czegoś podobnego mogą pomóc w opanowaniu nowych technik. Pamiętaj, że taką pracę nie koniecznie możesz potem sprzedać.

 5. Załóż blog. Pisz o wszystkim i o niczym, niekoniecznie ktoś będzie to czytał, ale przecież blog prowadzi się dla siebie.

 6. Czytaj. Najlepiej książki, nie ma chyba niczego innego co tak wpływa na naszą wyobraźnią.

 7. Wyśpij się. Spanie to podstawowa czynność fizjologiczna, pamiętaj, że wystarczy ci nawet 5 godzin snu żeby normalnie funkcjonować, jednak dla kreatywnych 8 godzin to optymalny czas.

 8. Odejdź od komputera. Ciągłe siedzenie w jednym miejscu nie sprzyja kreatywności.

 9. Dotleń się. Krótki spacer w lesie czy parku ułatwi mózgowi pracę na wyższych obrotach.

 10. Zrelaksuj się. Praca i tworzenie w stresie nie daje takich efektów jak praca w spokoju.

 11. Skoncentruj się. Zamknij drzwi, załóż słuchawki, nie pozwól żeby ktoś cię rozpraszał, gdy pracujesz nad nowym dziełem.

 12. Słuchaj różniej muzyki. Nie zamykaj się tylko na swój ulubiony gatunek. Warto poszerzać muzyczne horyzonty, a tu muzyczka ode mnie Röyksopp - So Easy.

 13. Zrób coś oryginalnego. Wytnij z papieru szablon Mario, weź spray i rusz w miasto, namaluj go w różnych miejscach tak by wpasował się w otoczenie.

 14. Jedz zdrowo. Wiadomo, że ulubionym posiłkiem designera jest kurczak z chińczyka i pizza, ale warto do pracy zabrać ze 2 banany.

 15. Podróżuj. Podróże kształcą - nie tylko zmysł artystyczny.

 16. Zapal jointa. Z kolegami przy piwku czy samemu podczas intensywnego myślenia. Ty odpoczniesz, a twój mózg naładuje się do kreatywnej pracy.

 17. Baw się, mieszaj. Jeśli masz czas spróbuj przerobić swoje stare prace lub zrób re-branding znanej firmy.

 18. Nie podążaj za trendami. Stawiaj na swoje pomysły, rób tak jak ty uważasz.

 19. Nie oglądaj telewizji. TV ogłupia, dodatkowo tracisz cenny czas, który mógłbyś spożytkować na jedną z rzeczy opisanych tutaj.

 20. Nie zaniedbuj rodziny. Czy to ma coś wspólnego z kreatywnością? Bezpośrednio nie, ale kto poda tobie obiad lub napój podczas intensywnego myślenia jeśli nie mama, żona czy dziewczyna.


Jakie są wasze sposoby na poprawienie swojej kreatywności? Czy ta lista pokrywa się z waszą?

Autor: Marcin Piszczek

Interesuję się designem, internetem i nowinkami technicznymi. Z zamiłowania jestem web developerem i web designerem,a od jakiegoś czasu również blogerem. W wolnych chwilach gram w DotA. Kibicuję Zagłębiu.

Masz jakieś sugestie? Napisz do mnie. Możesz mnie również obserwować na Twitterze.
blog comments powered by Disqus

Wszystko o designie, dużo inspiracji i tutoriali.

Copyright 2009 - 2012 Creatyna. All rights reserved.