czwartek, 8 kwietnia 2010

Jak ulepszyć zdjęcie w formacie RAW

Dziś, po świątecznej przerwie, przedstawię krótki tutorial, jak ze zwykłego zdjęcia wycisnąć jak najwięcej i nadać mu profesjonalny wygląd.

To czego potrzebujemy to aparat umożliwiający zapisywanie obrazów w formacie RAW i programu do obróbki, ja skorzystałem z pluginu do Photoshopa Camera Raw, który można ściągnąć z oficjalnej strony Adobe.


Krok pierwszy


Otwieramy zdjęcie w Photoshopie, wcześniej instalując plugin Camera Raw.

Krok drugi


Zmieniamy parametry zdjęcia,na 16 bitowe kanały i dpi na 300, w przypadku gdy będziemy drukować to zdjęcie, jeśli nie, można zostawić standardowe ustawienia.

Krok trzeci


W zakładce Presets wczytujemy wcześniej pobrany ten plik XMP. Oczywiście nie są to uniwersalne ustawienia, dlatego należy dopasować je do swojego zdjęcia. Dodatkowo w zakładce Split Toning możemy poprzestawiać suwaki i ustawić wybrany odcień zdjęcia.

Krok czwarty


Otwieramy zdjęcie w Photoshopie poprzez kliknięcie Open Image.

Krok piąty


Usuwamy niedoskonałości narzędziem Patch Tool (najlepiej na zduplikowanej warstwie), w tym przypadku w tych miejscach zaznaczonych na zdjęciu.

Krok szósty


Duplikujemy warstwę i nakładamy filtr High Pass (Filter/Other/High Pass) tak jak pokazano poniżej.

Krok siódmy


Nadajemy warstwie z High Pass tryb mieszania Overlay. Pozwala to uzyskać efekt bardziej wyostrzonego zdjęcia. Tak wygląda efekt końcowy:



Camera Raw

plik XMP

Autor: Marcin Piszczek

Interesuję się designem, internetem i nowinkami technicznymi. Z zamiłowania jestem web developerem i web designerem,a od jakiegoś czasu również blogerem. W wolnych chwilach gram w DotA. Kibicuję Zagłębiu.

Masz jakieś sugestie? Napisz do mnie. Możesz mnie również obserwować na Twitterze.
blog comments powered by Disqus

Wszystko o designie, dużo inspiracji i tutoriali.

Copyright 2009 - 2012 Creatyna. All rights reserved.